دیجی دلار دیجی دلار

اخبار
دیجی دلار

ارسال پیامکی رمز دوم پویا از ۱۶ دی برای دو بانک ملت و پارسیان فعال می‌شود

ارسال پیامکی رمز دوم پویا از ۱۶ دی برای دو بانک ملت و پارسیان فعال می‌شود

14 دی 1398
معاون فناوری های نوین بانک مرکزی ، مهران محرمیان ، در توییتر خود خبر از راه‌اندازی این سامانه در بامداد دوشنبه ۱۶ دی‌ماه داده و با این تفاسیر به نظر می‌رسد که رمز یکبار مصرف بانکی از این تاریخ برای دارندگان حساب در بانک‌های ملت و پارسیان به حالت اجباری در خواهد آمد.
 

 
سامانه هریم (سامانه هدایت رمز یکبار مصرف) در واقع به مشتریان اجازه می‌دهد که در حین پرداخت بانکی در صفحه درگاه بتوانند با فشردن دکمه دریافت رمز پویا، رمز دوم یکبار مصرف خود را که ۱۲۰ ثانیه اعتبار دارد را در گوشی خود از طریق پیامک به طور رایگان مشاهده و عملیات پرداخت را انجام دهند. این اقدام باعث می‌شود که دیگر نیازی به اپلیکیشن‌های متعدد بانک‌ها و یا ارسال پیامک هزینه‌بر برای مشتریان نباشد.

بر اساس الزامات اعلام شده از سوی شاپرک، زمانی که مشتری  بر روی دکمه درخواست رمز پویا کلیک می‌کند، رمز ارسال می‌شود اما اگر به هر دلیلی رمز ارسال نشد، مشتری باید تا اتمام مهلت زمان ارسال رمز یعنی ۱۲۰ ثانیه منتظر بماند و سپس در این زمان پیام دریافت مجدد رمز پویا را کاربر مشاهده می‌کند که با فشردن دوباره دکمه رمز پویا برای کاربر ارسال می‌شود،حداکثر تعداد مرتبه مجاز در ارسال درخواست رمز پویای پیامکی برای صفحه پرداخت برنامه کاربردی موبایلی، پنج مرتبه است.
کارت های هدیه نیازی به رمز دوم پویا ندارد و این کارت‌ها از همان رمز ایستا بهره‌مند خواهند بود.
اپلیکیشن‌های مختلف حوزه پرداخت و بانکی در حال تست دکمه سامانه هریم برای دریافت آنی رمز پویا هستند و به نظر می‌رسد این ویژگی قرار است جدا از درگاه‌های بانکی در اپلیکیشن‌ها نیز قرار بگیرد تا برای کارت به کارت کردن یا پرداخت تسهیلات بانکی و... دیگر نیازی به ارسال و دریافت پیامک به سمت بانک نباشد. همانطور که گفته شد سامانه هریم در این حالت با فشار یک دکمه، پیامکی را از سوی بانک مربوطه به شماره تلفنی که مشتری در بانک ثبت کرده ارسال می‌کند که 2دقیقه یا به عبارتی۱۲۰ ثانیه اعتبار دارد.
تمام بانک‌های کشور بعد از اتصال به سامانه هریم بانک مرکزی می‌توانند درخواست رمز دوم یک‌بارمصرف مشتریان خود را دریافت و پاسخ را در قالب پیامک به مشتریان خود ارائه دهند که از این مسیر افرادی که فاقد گوشی هوشمند هستند و همچنین افرادی که میلی به نصب چندین اپلیکیشن برای پرداخت‌های غیرحضوری خود ندارند، می‌توانند از رمز دوم یک‌بارمصرف (پویا) استفاده کنند
برای گوشی های ساده نیز در بستر USSD قرار است با اضافه شدن سامانه هریم، بتوان تراکنش‌های از طریق این بستر را نیز انجام داد؛ بر اساس اطلاعات به دست رسیده و تایید نشده قرار است که در هنگام یک عملیات تراکنشی از طریق USSD، گزینه‌ای برای ارسال رمز پویا نیز در کنار سایر گزینه‌ها اضافه شود تا با انتخاب آن، رمز پویا به صورت یک نوتیفیکیشن چند ثانیه‌ای به کاربر ارائه شود؛ هرچند این قابلیت در گوشی‌های ساده چندان کاربردی نخواهد داشت و هنوز مشخص نیست برای گوشی‌های ساده‌ای که در بستر USSD قصد انجام تراکنش دارند؛ چه راه‌حلی از سوی بانک مرکزی ارائه خواهد شد.
در آخر میتوان این را نیز گفت که پله‌ای اجرا شدن طرح رمز یکبار مصرف بانکی در دستور کار بانک مرکزی قرار دارد و گزارش‌های ضد و نقیض حکایت از این دارند که این طرح تا بعد از نوروز ۹۹ به مرحله صد در صد نهایی خود نخواهد رسید و در واقع در این دوره سه ماهه زمستان، در مرحله پایلوت خود باقی خواهد ماند؛ مرحله‌ای که در پرتراکنش‌ترین فصل سال صورت گرفته و می‌توان مشکلات ریز و درشت آن را سنجید و حل کرد.
خرید و فروش وبمانی
دیجی دلار دیجی دلار